Nieuws
 | update 

Oud-bur­ge­mees­ter van Staden Van­der­jeugd ver­oor­deeld tot jaar cel met uit­stel voor verduistering

Je moet ingelogd zijn om gratis livestreams en video’s te kunnen bekijken.

De voormalige burgemeester van Staden Francesco Vanderjeugd krijgt een jaar cel met uitstel voor verduistering van een schattingsverslag. Eerst was sprake van belangenneming, maar de rechtbank vroeg zich af of er geen sprake is van verduistering. De procureur vorderde eerder achttien maanden cel.

Vanderjeugd zou normaal in februari het vonnis kennen in een zaak rond belangenneming, maar dat werd uitgesteld. De rechtbank heropende de debatten begin maart om na te gaan of er geen sprake is van verduistering in plaats van belangenneming. Daarop staat een veel zwaardere straf: hij krijgt een jaar cel met uitstel. Vanderjeugd mag ook tien jaar geen openbare ambten vervullen (lees: mag geen politiek ambt meer beoefenen, red.) en moet een boete betalen van 24.000 euro. Er werd ook een bedrag van 178.000 euro verbeurd verklaard. Vanderjeugd wilde na afloop van het vonnis niet reageren.

Francesco vanderjeugd
Nieuws

Oud-burgemeester Francesco Vanderjeugd riskeert zwaardere celstraf voor verduistering: "Ik kijk uit naar 18 maart"

Voorkennis

De zaak draait rond drie gronden die Vanderjeugd zou hebben gekocht met voorkennis. Hij was volgens het parket op de hoogte van mogelijke verkavelingsplannen toen hij de percelen kocht, waardoor hij ze negen maanden later tegen een hogere prijs kon doorverkopen aan een projectontwikkelaar.

"Hij gebruikte zijn functie om de verkoopprijs van het pand te drukken en verduisterde daarbij het schattingsverslag", zo meent de rechter. "De feiten getuigen van een gebrek aan normbesef."

2019-05-26 00:00:00 - Raakt Francesco Vanderjeugd zijn Vlaamse zetel kwijt?
Nieuws

Parket dagvaardt officieel burgemeester Vanderjeugd van Staden: "Dit komt behoorlijk binnen"

De hele heisa - in combinatie met een seksfilmpje van de toen-nog burgemeester - zorgde ervoor dat Vanderjeugd een stap op zij zette en zich niet herverkiesbaar stelde voor de gemeenteraadsverkiezingen in oktober. 

Daar kwam veel kritiek op van inwoners van Staden. Velen waren tevreden met Francesco Vanderjeugd als burgemeester. In 2013 mocht hij voor het eerst de sjerp ombinden, als de jongste burgemeester van het land. Na een eerste ambtstermijn kreeg hij in 2018 maar liefst 3.500 voorkeurstemmen achter zijn naam. Zijn ex-partij Open VLD haalde toen zelfs een absolute meerderheid in Staden en steeg met maar liefst 30 procent. Populair was hij dus zeker.

Vanderjeugdboodschapnietverkiesbaarstaden
Nieuws

Vanderjeugd stelt zich niet herverkiesbaar in oktober na ophef over seksfilmpje

Dat Vanderjeugd nu tien jaar lang geen mandaat mag uitoefenen vinden sommige inwoners niet rechtvaardig. "Iedereen kan een misstap begaan, maar iedereen verdient een tweede kans. Hij heeft veel gedaan voor de gemeente en hij was een goede burgemeester", zegt een van de inwoners van Staden.

Anderen vinden dan weer dat hij het zelf in handen had. "Als je je gat verbrandt moet je op de blaren zitten. Hij had slimmer moeten zijn, want hij was toch een figuur die redelijk graag gezien was in Staden."

De redactie