Nieuws

Ver­ont­rus­tend’: jon­ge­ren onder 16 jaar kun­nen te mak­ke­lijk alco­hol kopen in Brugge

Je moet ingelogd zijn om gratis livestreams en video’s te kunnen bekijken.

Jongeren onder de zestien jaar kunnen nog altijd te makkelijk alcohol kopen in Brugse winkels. Dat blijkt uit de resultaten van een actie van het CAW, in opdracht van de stad Brugge. Een jongere van 15 jaar bezocht als test zestien handelszaken om alcohol te kopen. In 14 gevallen lukte dat, zonder dat hij zijn identiteitskaart moest tonen. Daarom wil de stad, samen met het CAW nóg meer sensibiliseren.

In het Brugse straatbeeld kan je er niet naast kijken. In heel wat handelszaken kan je bier of andere alcoholische dranken kopen. Geen probleem, tenzij je natuurlijk geen 16 jaar bent, of 18 jaar voor sterke drank.

Om de detailhandel in Brugge te sensibiliseren zijn vorige zomer mysteryshoppers van 15 jaar op pad geweest om te proberen alcohol te kopen.

"Het was de bedoeling dat de jongeren volledig eerlijk waren", zegt Joran Verbandt, jeugdwelzijnswerker bij het CAW. "Als er een identiteitskaart gevraagd werd, dienden ze die ook te geven aan de mensen achter de kassa. Maar we merkten wel dat dat eigenlijk niet altijd gebeurde."

"Het is inderdaad wel verontrustend dat jongeren op zo'n jonge leeftijd toch wel makkelijk blijven in aanraking komen met alcohol."

Joran Verbandt, jeugdwelzijnswerker bij het CAW

Geen probleem in 14 van de 16 winkels

Voor alle duidelijkheid, de zaken die wij in beeld brengen, zijn willekeurig gekozen. In 14 van de 16 zaken die de 15-jarige jongeren bezochten, konden ze zonder probleem alcohol kopen. Straffe cijfers.

Joran Verbandt: "Ik sta al een aantal jaar in het jeugdwerk en het is inderdaad wel verontrustend dat jongeren op zo'n jonge leeftijd toch wel makkelijk blijven in aanraking komen met alcohol. Dus voor ons is dat zorgwekkend".

"Acties blijven belangrijk"

4 op de 10 -16-jarigen heeft al eens alcohol gedronken, hoewel dat wettelijk niet mag. Het blijft dus belangrijk om dit soort acties te doen, klinkt het.

Mathijs Goderis, schepen van Jeugd en preventie in Brugge: "De resultaten tonen aan dat er nog werk aan de winkel is. Nu is het vooral belangrijk dat we samen met de sector oplossingen gaan zoeken en dat we vooral gaan inzetten op informeren en sensibiliseren. Het zou altijd een reflex moeten zijn om een identiteitskaart te vragen wanneer een jongere probeert alcohol te kopen. Alleen zo kunnen we ze beschermen tegen de gevolgen van alcohol op een te jonge leeftijd."

In november herhaalt het CAW deze actie, maar dan in de Brugse cafés.

Jens Lemant
Andy Debo