Oorlogsgetuigen vertellen met schetsen en aquarellen: nieuwe expo in In Flanders Fields Museum
Dit jaar pakt het In Flanders Fields Museum in Ieper weer uit met drie tijdelijke tentoonstellingen. Vandaag start één daarvan, met het verhaal van twee oorlogsgetuigen: Hans Pieper en Jules Yperman. Allebei verbleven ze tijdens de Eerste Wereldoorlog aan het front. De ene aan Belgische zijde, de andere aan de Duitse kant. Ze legden hun indrukken vast in schetsen, verhalen en aquarellen.
Het In Flanders Fields Museum in Ieper verzamelt authentieke getuigenissen van mensen die de Eerste Wereldoorlog meemaakten. En dat zijn die van Hans Pieper en Jules Yperman zeker. Beiden waren militairen, maar ook vakmannen. Ze maakten tekeningen, schetsen, aquarellen van hun omgeving: onder meer ruïnes van kerken en vernielde landschappen.
"Eigenlijk krijg je aan de hand van Pieper en Yperman een unieke inkijk hoe zij die oorlog ervaarden, hoe dat binnenkwam bij hen. En hoe dat zij dat proberen te verwerken. Op papier zetten, hoe zij er mee omgingen", vertelt Karen Derycke. Zij is medewerker in het In Flanders Fields Museum.
Ook theatervoorstelling van Iraakse vluchteling voor oorlogsgeweld
In Flanders Fields kreeg dagboekverhalen en tekeningen van beide families. Een tweede expositie, deze zomer, draait rond een groot werk van de West-Vlaamse kunstenaars Paul Reniere en Martine Depla. En in het najaar is er een tentoonstelling rond de anderhalf miljoen Belgen die in 1914 vluchtten voor het oorlogsgeweld. Daarbij hoort ook een theatervoorstelling met onder meer Mokhallad Rasem uit Irak. Hij weet wat het is om ontheemd te zijn.
Het In Flanders Filelds Museum wordt in 2028 volledig vernieuwd. Het zal dan 8 maanden gesloten zijn. De vorige complete 'makeover' dateert van 2012.
De expo 'Oorlogsgetuigen: Pieper & Yperman' loopt tot 1 juni.
