Nieuws

Ook over­be­vol­king in gevan­ge­nis van Brug­ge is nij­pend: rege­ring over­weegt gede­ti­neer­den naar bui­ten­land over te brengen

Gevangenis Brugge

Gevangenis van Brugge © Belga

Regering De Wever overweegt om de overbevolking in de gevangenissen aan te pakken door gevangenissen in het buitenland te huren of zelfs te bouwen. Daar willen ze dan gedetineerden zonder Belgische papieren hun straf laten uitzitten. In de gevangenis van Brugge zitten 189 gedetineerden meer dan wat de capaciteit aankan.

Er zijn grote verschillen in de mate waarin Belgische gevangenissen overbevolkt zijn. Dat schrijft nieuwsagentschap Belga, dat cijfers kon inkijken.

Daaruit blijkt dat de overbevolking in de Belgische gevangenissen nijpend is. In totaal zitten er 12.635 gevangenen in Belgische gevangenissen, terwijl er slechts plaats is voor 11.040. 

801 gedetineerden in Brugge

In absolute cijfers staat de gevangenis van Brugge in de top drie. Daar zitten 801 gedetineerden, terwijl er maar plek is voor 612. Procentueel betekent dat een overbevolking van 130,9 procent.

Al meermaals trok het gevangeniswezen aan de alarmbel. De laatste jaren volgden al een reeks stakingen. Door de overbevolking gebeuren er volgens de cipiers ook meer incidenten met agressie tegenover anderen gedetineerden en tegenover het personeel.

Gevangenis brugge 2
Nieuws

Gevangenispersoneel staakt uit protest tegen aanhoudende agressie

Gevangenissen in het buitenland

Het regeerakkoord kijkt naar Denemarken als voorbeeld om migranten zonder papieren die bij ons in de gevangenis zitten over te brengen naar een gevangenis elders in Europa.

Tijdens de onderhandelingen opperde N-VA-boegbeeld en kersvers minister van Defensie Theo Francken (N-VA) om ook een gevangenis in Kosovo te huren, zoals Denemarken. Al kwam die beslissing op grote kritiek te staan van mensenrechtenorganisaties.

Desondanks zou het niet de eerste keer zijn dat ons land gevangenen overbrengt naar het buitenland. Tussen 2010 en 2016 huurde België onder toenmalig minister van Justitie Stefaan De Clerck (CD&V) 650 gevangenisbedden in het Nederlandse Tilburg. Het kostenplaatje bedroeg toen 300 miljoen euro.

Kjenta Vangampelaere

kjenta.vangampelaere@focus-wtv.be

Kjenta Vangampelaere
Belga