Hoogspanningsnetbeheerder Elia adviseert het uitstel van het duurste deel van het energie-eiland. Dat zegt CEO Bernard Gustin.
Het budget van het Prinses Elisabeth-eiland is verdubbeld tot 7,5 miljard euro. Dat leidde tot heel wat kritiek vanuit de bedrijfswereld. Ook vanuit het parlement kwamen er vragen over de oplopende factuur. Elia adviseert daarom om het deel gelijkstroom van het eiland uit te stellen. Dat is het duurste deel van het eiland, goed voor de helft van het budget.
"We gaan het contract over gelijkstroom in februari niet ondertekenen." De bouw van het eiland zelf wordt voor alle duidelijkheid niet in vraag gesteld of uitgesteld. "Dit is uitstel, geen afstel", benadrukt de topman.
Alternatieven onderzoeken
Elia gaat nu "gelijkwaardige alternatieven" voor het huidige ontwerp bestuderen, met name een rechtstreeks onderzeese hoogspanningskabel tussen het Verenigd Koninkrijk en ons land. Het gaat om alternatieven die een stuk goedkoper zijn.
Een andere mogelijkheid is dat de markt voor gelijkstroominfrastructuur wat kalmeert en dat het oorspronkelijke project toch weer wordt voortgezet. De netbheerder onderhandelt met de leverancier om de voorwaarden voor dat contract te verlengen.
Vertraging
Wel zal Elia bij uitstel het 'slot' kwijt zijn bij die leveranciers en zouden we opnieuw achteraan de rij belanden. Dat zou minstens 3 jaar uitstel betekenen. Maar ook een alternatieve oplossing uitwerken zou vertraging betekenen. Een rechtstreekse verbinding met het Verenigd Koninkrijk zou bijvoorbeeld vijf jaar extra duren.