
Op het water van Zillebekevijver en de Dikkebusvijver zijn sikkelvormige algen ontdekt.
Het gaat om een minder gekende soort toxische blauwwieren of “cyanobacteriën”. De bacteriën kunnen zich in stilstaand water eh bij aanhoudend warm weer snel ontwikkelen, vooral in ondiepe vijvers met een oude sliblaag op de bodem. Omdat deze bacteriën toxische stoffen aanmaken, kan de inname ervan schadelijke gevolgen hebben voor mens en dier. Gezien de gezondheidsrisico’s besliste de Ieperse burgemeester Jan Durnez om vanaf 1 juli 2014 een algemeen verbod op watergebonden recreatie en sporten op de vijver uit te vaardigen.
Contact met water vermijden
Dit algemeen verbod omvat elke betreding van het water op Dikkebusvijver, op welke wijze dan ook: bootvaren, kayak, zeilen, surfen, zwemmen. Hengelen is wel toegestaan, voor zover de hengelaar elk contact met water vermijdt. De zone waar zich een drijflaag met blauwwieren bevindt, dient absoluut vermeden te worden. Indien er toch contact was met het vijverwater dient men zich grondig te douchen en men mag het water absoluut niet inslikken..
Klachten
Indien er binnen de 24 uur na contact met besmet water gezondheidsklachten optreden, wordt best de huisarts geraadpleegd. Volgende klachten kunnen optreden: geïrriteerde rode huid, jeuk, hoofdpijn, maagkrampen, misselijkheid, diarree, koorts, pijnlijke keel, oorpijn, oogirritaties, loopneus of gezwollen lippen. Deze klachten houden ongeveer vijf dagen aan, nadien verdwijnen ze meestal vanzelf. Ook huisdieren (honden!) mogen het water zeker niet betreden. Indien men dode vissen en/of watervogels aantreft, wordt gevraagd om het stadsbestuur te verwittigen.