Bij een gecoördineerde actie tegen illegale afvaltransporten en metaaldiefstal zijn op 5 mei vier verdachten opgepakt in de regio Menen. Tegelijk werden acht arrestaties verricht in Frankrijk. Het onderzoek is het resultaat van een samenwerking tussen Belgische en Franse politiediensten.
Op maandag 5 mei voerde de Federale Gerechtelijke Politie (FGP) West-Vlaanderen, in opdracht van de onderzoeksrechter in Kortrijk, zes huiszoekingen uit in de regio Menen. Daarbij werden vier personen gearresteerd. Drie van hen – mannen van 30, 33 en 44 jaar – werden voorgeleid en aangehouden. De jongste van het trio werd onder elektronisch toezicht geplaatst, de twee anderen blijven in de gevangenis.
4.400 ton afval
Tijdens de huiszoekingen nam de politie onder meer twee voertuigen, een gsm en zo’n 20.000 euro cash in beslag. Eén van de doorzochte locaties is een bedrijf dat wordt verdacht van het illegaal verkopen van vervuilde aarde en afvalstoffen, zoals asbest, aan een Franse criminele organisatie.
“We troffen ernstige milieu-inbreuken aan op één van de terreinen”, zegt een woordvoerder van de federale politie. Een andere site, eveneens in gebruik door het bedrijf, werd door de milieudienst van de federale politie en een toezichthouder van de stad Menen onmiddellijk gesloten.
Volgens het parket zou het gaan om maar liefst 4.400 ton afval die tussen september 2024 en april 2025 illegaal naar Frankrijk werd geëxporteerd.
Acht arrestaties in Frankrijk
In Frankrijk werden op dezelfde dag acht verdachten opgepakt en werd 200.000 euro in beslag genomen. De Franse autoriteiten brachten het dossier aan het rollen met informatie over een criminele organisatie die actief was in illegale afvaltransporten en metaaldiefstal.