Nieuwe taferelen en recordaantal deelnemers: Brugge maakt zich op voor Heilig Bloedprocessie
De Heilig Bloedprocessie trekt op donderdag 14 mei opnieuw door Brugge met 1.986 deelnemers, een historisch record. De editie pakt uit met nieuwe taferelen, meer zang en opvallende vernieuwingen in de uitbeelding van de relikwie.
Over ruim twee weken is het zover: dan staat Brugge opnieuw in het teken van de Heilig Bloedprocessie, een traditie die teruggaat tot 1304. Volgens burgemeester Dirk De fauw blijft het evenement een vaste waarde in de stad. “De band tussen de Heilig Bloedprocessie en Brugge is historisch en ijzersterk. Niet voor niets spreken heel wat Bruggelingen over ‘Brugges Mooiste Dag’.”
De processie, die sinds 2009 erkend is als immaterieel erfgoed door UNESCO, wordt ook dit jaar op verschillende vlakken vernieuwd. “Die erkenning brengt een verantwoordelijkheid met zich mee: we moeten dit erfgoed blijven borgen en doorgeven aan volgende generaties”, zegt voorzitter William De Groote.
© Belga
Moord op Kaïn en Abel
In de editie van 2026 zijn twee bestaande taferelen grondig herwerkt en komen er drie nieuwe groepen bij. Zo wordt onder meer het scheppingsverhaal anders ingevuld, met extra aandacht voor het verhaal van Kaïn en Abel. “Dat sluit aan bij de realiteit van vandaag, waarin geweld nog altijd aanwezig is”, aldus bijbels adviseur Koen Seynaeve.
Ook het Jezusverhaal krijgt een nieuwe invulling, met de parabel van de barmhartige Samaritaan als centraal element. “Dat verhaal is een universele oproep tot meer mededogen en zorg voor elkaar”, zegt Seynaeve.
© Belga
Daarnaast wordt er ook vormelijk vernieuwd. Zo brengen de profeten hun boodschap via een gezongen dialoog en wordt het verhaal van de Samaritaan uitgebeeld in een levend schilderij. Regisseur Dominique Deckers: “Dat is een uitdaging, want de processie blijft in beweging terwijl deze theatervorm net statisch is.”
Een opvallende vernieuwing is er ook rond het sacrale deel van de processie. Voor het eerst wordt het schrijn met het relikwie van het Heilig Bloed omringd door fakkels. Zo wil de organisatie een sterker onderscheid maken tussen de religieuze kern en de historische taferelen.
Heilig Bloed omringd door fakkels
Achter de schermen werd de voorbije maanden intens gewerkt aan de Heilig Bloedprocessie. Er zijn meer dan 125 nieuwe kostuums gemaakt en er waren minstens 75 extra deelnemers nodig. In totaal nemen dit jaar 1.986 mensen deel, onder wie 414 jongeren. “Dat is een record en toont dat de processie springlevend is”, zegt coördinator Matthieu Clarysse.
“De processie ontstaat niet ‘vanzelf’. Ze is het resultaat van maanden voorbereiding, van intense samenwerking en van de inzet van heel veel mensen."
Nico Blontrock, schepen van Cultuur: “De processie ontstaat niet ‘vanzelf’. Ze is het resultaat van maanden voorbereiding, van intense samenwerking en van de inzet van heel veel mensen. Honderden vrijwilligers, figuranten, medewerkers en organisatoren zetten zich in om van de Heilig Bloedprocessie een indrukwekkend en warm stadsgebeuren te maken. Daar wil ik uitdrukkelijk mijn dank en waardering voor uitspreken”.
© Belga
Praktische info
- Wanneer? Donderdag 14 mei 2026 om 14.30 uur
- Waar? Start aan de Dijver, parcours door het centrum van Brugge
- Tickets: Zitplaatsen en tribunes via www.bloedprocessiebrugge.be
- Toegankelijkheid: Assistentie mogelijk (o.a. audiodescriptie en ondertiteling)
- Live te volgen: Op Focus & WTV en via de website om 15.00 uur (heruitzending op 15 mei, met Vlaamse Gebarentaal)
Taalfout opgemerkt?
Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt in dit artikel?