De Brugse N-VA vindt het een gemiste kans dat een aantal taferelen die verwijzen naar de kruistochten, geschrapt zijn tijdens de vijfjaarlijkse Gouden Boomstoet later in augustus.
De stoet beeldt de geschiedenis van Brugge en Vlaanderen uit tot de late 15de eeuw. Om de stoet minder lang en minder statisch te maken, besliste de organisatie enkele groepen te schrappen. "Blijkbaar zijn ook taferelen die verwijzen naar de kruistochten uit de stoet verwijderd", zegt historicus en Brugs N-VA-lijsttrekker Pol Van Den Driessche. "Tijdens voorgaande edities werd nochtans altijd aan dit feit uit onze geschiedenis herinnerd, weliswaar soms op een nogal scherpe manier. Volgens ingewijden zou de beslissing tot schrapping mee zijn genomen vanuit de bezorgdheid de moslimgemeenschap niet voor het hoofd te stoten".
Andere benadering
De Brugse N-VA begrijpt deze gevoeligheid. "Maar tegelijk waren de kruistochten, en alles wat daarmee gepaard ging, een historische realiteit. Ik vind het niet aangewezen om feiten uit onze geschiedenis te vergeten en als het ware weg te knippen, wel integendeel", zegt Van Den Driessche. "Het is beter te zeggen wat er op bepaalde momenten echt is gebeurd en meteen ook uit te leggen hoe en waarom dit zo geschiedde”.
Martine Bruggeman, N-VA-gemeenteraadslid en specialiste in kunst en cultuur, vindt dit een gemiste kans: “Door een andere benadering hadden we de tienduizenden bezoekers kunnen tonen hoe wij nu naar het verleden kijken en hoe wij een toekomst zien met meer verdraagzaamheid.”
Lees ook
Taalfout opgemerkt?
Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt in dit artikel?