Cipiers én gevangenisdirecties ontgoocheld over uitblijven maatregelen tegen overbevolking
De ministers van de federale regering zijn vorige nacht uiteen gegaan zonder akkoord rond de overbevolking van de gevangenissen. De vakbonden noemen dat een regelrechte schande. In Brugge en Ieper samen slapen zeker tachtig gedetineerden op de grond. Ook de gevangenisdirecties worden er moedeloos van. Blijkbaar wil justitieminister Verlinden wel ingrijpen, maar zorgen de MR en N-VA voor een blokkage.
Onze gevangenissen zitten tjokvol: er is geen plaats voor alle veroordeelden. In heel het land slapen 670 gedetineerden op een matras op de grond, 3200 veroordeelden wachten thuis tot er een plekje vrijkomt. De federale ministers zijn gisterenavond niet tot een akkoord gekomen, tot grote ergernis van de vakbonden. Sandra Droissart, ACOD: "We werken al jaren met een overbevolking, maar nu swingt het de pan uit. In Brugge waren er 34 grondslapers twee dagen geleden, in Ieper zijn het er 47."
Alain Blancke van ACV Overheidsdiensten pikt in: "Zij worden aan hun lot overgelaten, zowel de gedetineerden maar ook de cipiers. Het is alsof sommigen in de regering van een andere planeet komen. Ik snap niet dat ze dat niet bekrachtigen, op die manier kan het echt niet verder."
Moed in de schoenen gezakt
Om meer plaats te maken wil justitieminister Verlinden gevangenen vroeger vrijlaten, met een zogenoemde ‘strafkorting’. Nu ligt die op zes maanden, de minister wil dat naar één jaar brengen. Maar de Franstalige liberalen van MR en de N-VA zijn tegen. Premier De Wever kwam nog met een compromis van 9 maanden, maar ook dat ligt te moeilijk. Kathleen Van De Vijver, woordvoerder gevangeniswezen: "We hadden echt wel gehoopt dat de maatregelen een ondersteuning zouden kunnen bieden voor het personeel. Die al maanden zeer hard zijn best doet om in omstandigheden te werken. En ja, de moed is toch wel in onze schoenen gezakt en de ontgoocheling is zeer groot."
En zo blijft het dossier op de regeringstafel liggen. De vakbonden overwegen nieuwe stakingsacties begin volgend jaar.
Taalfout opgemerkt?
Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt in dit artikel?