Schepen, drones en helikopters: grootscheepse internationale actie op Noordzee gestart
België en Frankrijk bundelen de komende vier maanden de krachten in een grootschalige maritieme operatie op de Noordzee. Vanuit de marinebasis in Zeebrugge worden gezamenlijke acties gevoerd rond veiligheid, reddingsoperaties, grensbewaking en milieutoezicht.
De operatie is een samenwerking tussen de Belgische en Franse marine, het Vlaamse Agentschap Maritieme Dienstverlening en Kust (MDK), en verschillende federale en regionale partners.
"Het bijzondere aan deze operatie is dat ze gestuurd wordt door twee landen", zegt Kurt De Winter van het Maritime Operations Centre van de Belgische Marine. "De marine is het platform dat dit mogelijk maakt, samen met de inzet van schepen van Frankrijk en het Vlaams Gewest, drones, en vliegtuigen — zowel boven, op als onder water."
Reddingsscenario's
Tijdens de actie worden realistische reddingsscenario’s geoefend, zoals helikopterwinchings om drenkelingen te redden. Niet alleen militaire middelen worden ingezet, ook civiele diensten zoals MDK leveren een belangrijke bijdrage.
"Dankzij de samenwerking met Frankrijk kunnen we nu ook intensiever gebruik maken van hun middelen."
"We opereren vanuit ons reddingscentrum in Oostende en behandelen jaarlijks zo’n 300 noodoproepen op ons deel van de Noordzee", zegt Nathalie Balcaen van het Agentschap MDK. "Dankzij de samenwerking met Frankrijk kunnen we nu ook intensiever gebruik maken van hun middelen. Zo wordt onder andere een drone ingezet die ons ter beschikking wordt gesteld door het Europees Maritiem Agentschap."
De operatie richt zich niet alleen op reddingsacties en defensieve alertheid, maar omvat ook visserijcontroles en milieubewaking. Daarmee willen de partners zorgen voor een beter beschermde en gecontroleerde Noordzee.
Taalfout opgemerkt?
Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt in dit artikel?