Nieuws

Ook Kort­rijk loot deze maand inwo­ners die moge­lijk ooit in assisen­ju­ry zul­len zitten

Je moet ingelogd zijn om gratis livestreams en video’s te kunnen bekijken.

Deze maand zijn er ook in onze provincie in alle gemeentes lotingen om te bepalen welke inwoners eventueel de komende 4 jaar in een assisenjury zullen zetelen. Dat gebeurt op basis van de kiezerslijsten van de verkiezingen van juni vorig jaar.

In Kortrijk trok vanmiddag de onschuldige hand van burgemeester Ruth Vandenberghe de cijfers die dan met namen op de kiezerslijsten overeenkomen. “We bekwamen het getal 68. Alle personen, die op de kieslijsten van de wetgevende verkiezingen van 9 juni achteraan het cijfer 68 staan hebben, worden gecontacteerd. Ze krijgen allemaal een antwoordkaart waarop ze verplicht zijn te antwoorden. Dat is dan een eerste stap in de keuze voor een jury van een assisenhof.”

Veel categorieën vallen automatisch af

Alleen wie tussen de 28 en 65 jaar is, krijgt een brief. Wie ouder of jonger is, mag niet zetelen. Bij de vorige loting 4 jaar geleden verzond de stad zo'n 350 brieven. Daarin staan ook nog vragen die de uitgelote personen moeten beantwoorden. Greet Catelin, medewerkster Team Burgerzaken: “De mensen krijgen een kaart in de bus. Die moeten ze invullen en ondertekenen. En op de achterkant moeten ze ook een aantal vragen invullen. Bijvoorbeeld: ben je militair in actieve dienst? Dan word je al geschrapt.”

Ook volgende categorieën gaan er nog uit: wie niet kan lezen of schrijven, wie een gevuld strafblad heeft, hoge ambtenaren, magistraten en ook politieke mandatarissen.

Geen garantie op plaatsje in de jury

Alle gemeentelijke lijsten gaan uiteindelijk samen in één grote provinciale pot. Als er een assisenzaak aankomt, kiest men telkens namen uit die pot. Het is dus niet omdat u nu uitgeloot bent, dat u effectief ooit jurylid zult worden.

Kate Baert