Alles of niets: nieuwe visveilingafspraak zorgt voor discussie in Belgische visserij
Belgische reders die hun vangst in Zeebrugge, Oostende of Nieuwpoort laten veilen, moeten voortaan hun volledige vangst daar verkopen. Een deel van de vangst naar een buitenlandse visveiling brengen, kan niet meer. Dat is de nieuwe overeenkomst tussen de vismijn in Nieuwpoort en de Vlaamse Visveiling die de veilingen in Zeebrugge en Oostende uitbaat. Het is dus alles of niets. De BFPO, de vroegere Rederscentrale, is niet akkoord met die nieuwe afspraak en vreest dat reders daardoor inkomsten mislopen.
De nieuwe overeenkomst tussen de Vlaamse Visveiling en de stedelijke vismijn van Nieuwpoort bepaalt dat een reder die voor een Belgische veiling kiest, zijn volledige vangst daar moet aanbieden. Uitwijken naar een buitenlandse visveiling met een deel van de vangst kan niet langer.
Volgens Emiel Brouckaert van de BFPO is die flexibiliteit nochtans belangrijk voor de reders. De prijs van vis wordt bepaald door vraag en aanbod en kan volgens hem sterk verschillen van markt tot markt.
“We wensen de mogelijkheid om te gaan waar de meeste opbrengst is."
“Als we op de visgronden ten zuiden van Ierland zitten en er zijn bepaalde producten die hier minder opbrengen, dan kunnen we naar een andere plaats gaan om het daar op de markt te brengen.”
Brouckaert geeft het voorbeeld van een gemengde vangst met onder meer pladijs en tong. “We wensen de mogelijkheid om te gaan waar de meeste opbrengst is. Bijvoorbeeld Spanje: wat daar het meest opbrengt, brengen we naar Spanje en wat in België het meest opbrengt, brengen we naar hier.”
Bescherming Belgische markt
De Vlaamse Visveiling verdedigt de nieuwe afspraak. Zeebrugge en Oostende waren vorig jaar samen goed voor ruim 70 miljoen euro omzet, terwijl de vismijn van Nieuwpoort ongeveer 2 miljoen euro draaide.
Volgens Sylvie Becaus van de Vlaamse Visveiling is het belangrijk om voldoende vis in België te houden. “Het is ter bescherming van de volledige visserijsector in België. Als we een te volatiele markt krijgen, zal er op de duur geen stevige thuishaven meer zijn.”
"Als we een te volatiele markt krijgen, zal er op de duur geen stevige thuishaven meer zijn.”
De veiling wil zo voldoende aanvoer garanderen voor Belgische visverwerkers en ervoor zorgen dat reders in eigen land een interessante markt behouden. De BFPO wil intussen opnieuw rond de tafel met de Vlaamse Visveiling om een oplossing te zoeken voor de verkoop van vangsten op buitenlandse veilingen.
Taalfout opgemerkt?
Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt in dit artikel?