Nieuws

Leer­lin­gen bui­ten­ge­woon onder­wijs zit­ten tot 4,5 uur per dag op de bus: Dit is echt schrijnend”

Je moet ingelogd zijn om gratis livestreams en video’s te kunnen bekijken.

Sommige leerlingen van De Waterlelie in Moorsele moeten hun wekker vanaf 1 september wel bijzonder vroeg zetten. Kinderen uit de regio Izegem zouden al om 6.05 uur de bus moeten nemen en tot 4,5 uur per dag onderweg zijn van en naar school. De school vraagt dringend een oplossing.

Zo’n 120 leerlingen volgen les in De Waterlelie, een school voor buitengewoon onderwijs in Moorsele. Vooral kinderen die verder van de school wonen, botsen bij de start van het nieuwe schooljaar opnieuw op lange busritten. Dat komt onder meer doordat scholen dichter bij huis vaak volzet zijn.

“Daar moeten kinderen die heel basaal functioneren opstappen om 6.05 uur op een busrit, en dat voor een school die start om kwart voor negen."

Els Roelstraete, directeur De Waterlelie

Voor sommige leerlingen uit de regio Izegem begint de schooldag bijzonder vroeg. Zij zouden om 6.05 uur moeten opstappen, terwijl de lessen pas om 8.45 uur starten. “Daar moeten kinderen die heel basaal functioneren opstappen om 6.05 uur op een busrit, en dat voor een school die start om kwart voor negen. En de afstand is 13 kilometer”, zegt directeur Els Roelstraete.

Langer op de bus dan op school

Op woensdag zouden sommige kinderen zelfs langer onderweg zijn dan ze op school zitten. Volgens de school heeft dat gevolgen voor hun functioneren. “Die kinderen, als ze ’s morgens zo vroeg moeten opstaan, zijn heel moe overdag. Die functioneren minder goed”, zegt Roelstraete. Sommige leerlingen vallen volgens haar zelfs in slaap in de klas.

Ook bij ouders zorgt de situatie voor veel bezorgdheid. “Een aantal ouders gaan hier al wenend weg. Ze zeggen: ‘Voor ons kind is dat echt wel heel schrijnend om zo vroeg te moeten opstaan.’”

Proefproject als mogelijke oplossing

Een mogelijk alternatief komt uit een proefproject in Roeselare. Daar organiseren 18 scholen voor buitengewoon onderwijs hun leerlingenvervoer samen. Daardoor kunnen de busritten aanzienlijk korter worden.

Vlaams volksvertegenwoordiger Loes Vandromme pleit ervoor om die aanpak voorlopig uit te breiden. “Binnen een proefproject zoals in Roeselare kan men in een regelluw kader op maat gaan werken. Ik denk dat we dat nu voorlopig moeten gaan uitbreiden tot er een groter plan komt.”

Op langere termijn kijkt Vandromme naar een nauwere samenwerking tussen het gewoon en buitengewoon onderwijs. Vlaanderen streeft naar maximaal anderhalf uur per busrit, maar dat is geen bindende norm. Voor De Waterlelie is het daarom duidelijk: er moet snel een oplossing komen voor de kinderen die dagelijks uren onderweg zijn.

Stefaan Six
Celien Tanghe

Taalfout opgemerkt?

Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt in dit artikel?