Grondwaterstanden in West-Vlaanderen uitzonderlijk laag na droge maand maart

In West-Vlaanderen staan de grondwaterstanden momenteel laag tot zeer laag, wat uitzonderlijk is voor begin april. De oorzaak ligt bij de droge maand maart, waarin er in Ukkel slechts 7,8 millimeter neerslag viel. Dat is slechts een tiende van het normale maandgemiddelde.
Vooral in de Brugse polders en het IJzerbekken staat het grondwaterpeil erg laag. De afgelopen vijf weken viel er in Diksmuide amper drie liter. Hoewel de situatie in West-Vlaanderen nog niet alarmerend is, roept de Vlaamse Milieumaatschappij op tot een zuinig gebruik van water.
"Als onze teelten niet groeien zoals het moet, zal het straks in de winkelrekken weer duurder zijn."
Ook waterbeheerders en landbouwers worden aangemoedigd om maatregelen te nemen om het beschikbare water beter vast te houden, bijvoorbeeld door het optrekken van stuwen of correct te draineren. Maar landbouwers kunnen vaak niet anders dan hun gewassen besproeien.
"Als onze teelten niet groeien zoals het moet, zal het straks in de winkelrekken weer duurder zijn. Soms pakken ze de natuur voor op de mensen, denk ik dan", zegt landbouwer Annelies Strubbe uit Diksmuide.