Gezondheid en welzijn — Empowercare: De ouderen staan centraal
Europa keurde onlangs een nieuw gezondheidsplan goed: EU4Health. Met dit plan keert de Europese Unie 5.1 miljard euro uit voor gezondheidszorg.
Omdat de ouderenzorg in Europa een hele uitdaging vormt, gaat daar ook extra aandacht naartoe. De Europese Unie ondersteunt heel wat projecten met de doelstelling om de ouderenzorg te optimaliseren. Empowercare is hier een voorbeeld van.
België heeft een duur gezondheidsstelsel. In 2017 betaalde België per hoofd van de bevolking 3500 euro voor gezondheidszorg, terwijl het Europees gemiddelde “slechts” 2800 euro was. Het grootste deel van die kosten gaat naar zorg in een instelling waar men langer dan 24u verblijft, woonzorgcentra zijn hier dus onderdeel van.
Daarnaast vormt de vergrijzing ook een groot probleem. Volgens berekeningen van de Christelijke Mutualiteit, zou tegen 2030 20% van de totale bevolking boven de 67 jaar zijn. Er gaan veel gezondheidsproblemen gepaard met een oudere leeftijd, wat ons als samenleving duur komt te staan.
Ons land heeft dus heel wat baat bij Europese projecten die de gezondheidszorg willen verbeteren of op punt zetten. Zo nam Oostende deel aan het project SAIL, waarbij ouderen langer in beweging proberen te blijven, en deed Poperinge mee met HAIR, een herwerkte versie van SAIL. Ouderenzorg staat hoog op de prioriteitenlijst in België.
Persoonlijke gezondheidszorg
Dan is er ook nog Empowercare in Kortrijk. Empowercare is een Interreg-project in samenwerking met België, Nederland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Interreg-projecten worden georganiseerd en gefinancierd door de Europese Unie met de bedoeling de Europeanen te helpen. Het project Empowercare wil inzetten op de specifieke noden van de ouder wordende bevolking. Het wil de zorg voor de ouderen meer integreren in de gemeenschap en ervoor zorgen dat zij langer actief blijven en ook langer thuis kunnen blijven.
Rozemarijn Dereuddre, die het project overziet voor de Zorggroep H. Hart in Kortrijk, is vol lof over Empowercare. “Wij willen vooral het aanbod dat we al hebben binnen de Zorggroep beter kunnen afstemmen op de noden van onze cliënten en bewoners”, begint ze. “Om goed vraaggericht te kunnen werken, is het heel belangrijk om je aanbod constant verder te ontwikkelen. Met Europese projecten zoals Empowercare, krijgen wij de kans om heel wat bij te leren van andere landen en organisaties.”
“Om goed vraaggericht te kunnen werken, is het heel belangrijk om je aanbod constant verder te ontwikkelen.”
Bij de Zorggroep H. Hart komt het project tot uiting in de vorm van heel persoonsgerichte gezondheidszorg, waarbij de ouderen echt centraal staan. Ze betrekken hierbij ook de mantelzorger, huisarts en eventuele andere verzorgers. De bewoners krijgen ook zelf inspraak in hun verzorging. Daarnaast investeert H. Hart ook in de kwaliteit van zorgverlening. Dat doen ze door zorgverleners een extra opleiding te geven, zodat zij ook in staat zijn om de bewoners een zorg te bieden die de kracht van hun patiënt maximaal benut.
Taalfout opgemerkt?
Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt in dit artikel?