Nieuws

VIDEO: Uniek: eer­ste leven­de gewo­ne vin­vis gespot voor onze kust

Je moet ingelogd zijn om gratis livestreams en video’s te kunnen bekijken.

Gisteren is voor het eerst een levende gewone vinvis gespot in onze Belgische wateren. Een medewerker van het C-Power windpark voor de kust van Oostende merkte een grote walvisachtige op, en heeft het dier gefilmd. Dit is het eerste door beelden bevestigde geval van een levende vinvis in Belgische wateren. De gewone vinvis kan 27 meter lang worden en is de op één na grootste diersoort die op aarde leeft. Enkel de blauwe vinvis is nog groter.

Maandagochtend merkte een medewerker van het C-Power windpark opeens een grote walvisachtige op in het windpark.

“Het dier kon worden gefilmd en de beelden werden overgemaakt aan het Instituut voor Natuurwetenschappen. De beelden lieten toe het dier te identificeren als een gewone vinvis (Balaenoptera physalus)”, klinkt het. Het windpark bevindt zich op enkele tientallen kilometers van de Belgische kust.

BEKIJK: Dit zijn de unieke beelden van de gewone vinvis voor onze kust: (Beelden © C-Power):

Zeldzaam

Vinvis de haan 2018

In 2018 spoelde een dode vinvis aan op het strand van De Haan

Aan onze kust zijn in het verleden al gewone vinvissen gestrand, maar dat waren dode exemplaren. “De waarneming van de gewone vinvis bij het C-Power windpark is dus heel uitzonderlijk”, klinkt het. De stijging van het aantal schepen op zee draagt bij aan het aantal incidenten met grote zeezoogdieren. De meeste gewone vinvissen die bij ons aanspoelen zijn gestorven door een aanvaring met grote schepen.

Nu er bijna overal een verbod is op walvisjacht herstelt de populatie van de gewone vinvissen in het Noord-Atlantische gebied zich langzaam. De kans om er zelf eentje te spotten is in de voorbije decennia ook sterk gegroeid: dat komt door een groter aantal mensen op zee en het gemak waarop foto’s en filmpje gedeeld kunnen worden.

HERBEKIJK: 'Vinvis van 18 meter aangespoeld in De Haan' (25/10/2018):

Kato Pattyn
Andy Debo