Nieuws
 | update 

Bur­ge­mees­ter Wil­fried Van­dae­le van De Haan: samen­wer­ken in plaats van ruzie­ma­ken, dat was ooit anders”

Wilfried vandaele

Exact een jaar geleden kleurden de stembiljetten de politieke kaart van West-Vlaanderen opnieuw in. Vertrouwde burgemeesters kregen een verlengd mandaat en ook enkele nieuwe gezichten namen de sjerp over. Hoe gaat het twaalf maanden later met hen? Welke projecten hebben ze al gerealiseerd en waar willen ze zo snel mogelijk werk van maken? En hoe neemt jouw burgemeester even een pauze van het werk? Vijf vragen aan Wilfried Vandaele (66), sinds 2019 burgemeester van De Haan.

Wat was uw mooiste moment het voorbije jaar als burgemeester?

“Privé was dat zeker de geboorte van mijn eerste kleinzoon na mijn twee kleindochters. Op politiek vlak kreeg ik – totaal onverwacht - de titel van ‘erevoorzitter van het Vlaams Parlement’. Als burgemeester zijn het dan vooral de vele positieve reacties en mails van bewoners, bezoekers en tweedeverblijvers die vinden dat we een goed beleid voeren onder meer wat betreft de ruimtelijke ordening en het behoud van ons onroerend erfgoed.”

Vandaele kleinzoon

Wat was uw moeilijkste moment afgelopen jaar?

“We hebben nog slechts een hele kleine oppositie van twee raadsleden, maar die gedragen zich zeer onvolwassen. Ze dienden sinds de verkiezingen al meer dan 40 klachten in over van alles en nog wat. Dat heeft niets meer te maken met gezonde kritiek op het beleid. Het komt er op neer dat ze stokken in de wielen willen steken en de werking van het gemeentelijke apparaat willen beschadigen. Vooral de personeelsleden van de gemeente zijn daar het slachtoffer van. We moeten daar tijd en energie in stoppen, die we eigenlijk ten gunste van onze bevolking willen investeren.”

Wat beschouwt u uit de voorbije twaalf maanden als uw grootste realisatie?

“Mijn groep ‘Lijst Burgemeester’ behaalde bij de gemeenteraadsverkiezingen een absolute meerderheid, maar toch namen we de grootste oppositiepartij mee in het schepencollege. Daardoor hebben we nu een meerderheid van 21 op 23 zetels. Zo’n maneuver is ongezien, maar ik merk dat de bevolking dat waardeert: samenwerken in de plaats van ruzie maken. Dat was in onze gemeente ooit anders.”

Welk project wilt u zo snel mogelijk gerealiseerd zien?

“Wij zijn volop bezig met ons meerjarenbeleidsplan. Daarin staat wat we willen realiseren en welke middelen we daarvoor nodig hebben. We staan voor zeer grote uitdagingen wat betreft het parkeerbeleid, de herinrichting van de Nieuwe Rijksweg, de toekomst van onze buitenschoolse kinderopvang, het restaureren van ons patrimonium (bijvoorbeeld het oud gemeentehuis van Wenduine), de werken aan het zwembad… Wat ik graag snel in gang zou zien: de heraanleg van de Vijfwegestraat in Vlissegem en de restauratie van de watertoren en het pomphuisje in Wenduine, met een mooi toeristisch-educatief project er rond geweven. Dit najaar zouden ook de werken aan het oude rijkswachtgebouw in De Haan moeten starten. Dat gebouw heeft meer dan 20 jaar leeg gestaan en wordt nu de vaste stek voor onze wijkpolitie.”

Hoe probeert u toch te ontspannen als burgemeester?

“Ik ben nogal een knutselaar. Ik steek graag dingen in elkaar. Een glijbaan voor de kleinkinderen, een boomhut, een kabouterhuis… Onlangs maakte ik verkeerslichten voor hun fietsparcours. Anderzijds probeer ik het een en ander op te schrijven van wat ik door de jaren heen meemaakte. Dat valt niet echt mee: het geheugen is broos en mijn archief af en toe ontoereikend.”

De burgemeesters hebben hun antwoorden gegeven tussen augustus en oktober. Het kan dus zijn dat bepaalde nieuwsfeiten daardoor niet vermeld worden.

Kjenta Vangampelaere

kjenta.vangampelaere@focus-wtv.be

Kjenta Vangampelaere

Taalfout opgemerkt?

Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt in dit artikel?