Nieuws

Dag van de Ani­ma­tor: Tor­houts speel­plein heeft geen tekort aan moni­to­ren: We moe­ten zelfs kan­di­da­ten weigeren”

Je moet ingelogd zijn om gratis livestreams en video’s te kunnen bekijken.

Het is vandaag de dag van de animator, begeleiders van kampen en speelpleinwerkingen worden dan in de bloemetjes gezet. Op de Vlaamse en Brusselse speelpleinen alleen al gaat het om zo'n 24.000 jongeren. Steeds vaker zijn ze niet meer als vrijwilliger aan de slag, maar als echte jobstudent. Veel gemeenten hebben een tekort aan monitoren. Maar dat is niet zo bij De Warande in Torhout, daar is er zelfs een reservelijst.

De Warande in Torhout is één van de oudste speelpleinwerkingen van West-Vlaanderen. Vandaag is het de dag van de animator, met extra aandacht voor de monitoren. "We hebben ze vanochtend verwend met een ontbijtje", vertelt jeugdconsulent Brecht Colpaert. 

"Ik heb ook een doos mee met kersen, want ze zijn de kers op de taart. Ik denk dat vooral de waardering zit in het constante of toch wel wat positieve krachten van de jongeren. Ze doen het fantastisch goed."

20-tal monitoren

Elke dag zijn er een twintigtal monitoren aan de slag. Ze begeleiden tussen de 150 en 300 kinderen, de meesten voor een volledige dag. 

"Ik ben leerkracht van opleiding, dus ik heb ook al een beetje ervaring met kinderen", klonk het bij hoofdmonitor Marie Debonnet. "Ik vind het leuk om in de zomer samen met de kindjes door te brengen."

Ook Fran Vanoverberghe is hoofdmonitor. "Ik ben leidster in de KSA, dus ik heb een zomerjob. Voor mij was dat gewoon praktisch, omdat ik al weet hoe ik met kindjes moet omgaan. Je wordt betaald om te spelen met kindjes, dat is altijd wel tof. Het is gewoon meer een hobby eigenlijk."

Geen tekort

Maar in veel steden en gemeenten gaat de zoektocht naar monitoren moeizaam. Niet in Torhout, want dit speelplein draait in de zomer op zo’n honderd animatoren, en ze moeten zelfs kandidaten weigeren.

"Het is zo dat wij elk jaar een oproep doen naar animatoren. Dit jaar hebben we ook gezorgd voor iets meer jobstudenten, zodat mensen die wat ervaring hebben of een diploma van animator als jobstudent aan de slag kunnen. Dat helpt wel om de poelen groot te krijgen en om interesse van heel enthousiaste animatoren te hebben."

Betaalde jobstudenten

Nog maar de helft van alle speelpleinen werkt met puur vrijwillige animatoren en een forfaitaire vergoeding. Steeds vaker zetten ze betaalde jobstudenten in. "Wij hebben iemand vast in dienst die verantwoordelijk is voor de animatorenploeg", aldus Lieselot Denolf, schepen van Jeugd in Torhout.

"Maar dan hebben we op het speelplein zelf ook nog hoofdanimatoren die jobstudent zijn, zorganimatoren die speciaal instaan voor kinderen die het wat moeilijker hebben of kinderen die wat zorgnoden nodig hebben op te vangen."

De redactie

Taalfout opgemerkt?

Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt in dit artikel?