Gemeenteraadsverkiezingen Diksmuide: iedereen tegen burgemeester Lies Laridon?
Je moet ingelogd zijn om gratis livestreams en video’s te kunnen bekijken.
Op 13 oktober kan je – niet verplicht – gaan stemmen voor de gemeenteraden. Hoe zit de situatie in Diksmuide? Kan burgemeester Lies Laridon en haar Team 8600 stand houden?
Op welke partijen en politici kan ik stemmen?
Wie bestuurt momenteel?
- Meerderheid: CD&V (7 zetels), Idee Diksmuide (6 zetels) - burgemeester Lies Laridon
- Oppositie: N-VA (6 zetels), Sp.a-Open (4 zetels), VB (1 zetel), Groen (1 zetel)
In Diksmuide bereidt huidig burgemeester Lies Laridon zich voor op een campagne die helemaal anders wordt dan in het verleden. Laridon, na een pauze van zes jaar, opvolgster van haar vader, gewezen CD&V-burgemeester, draagt de sjerp al 17 jaar sinds 2007. Er staat dus heel wat op het spel. Kan haar team 8600 ervoor zorgen dat ze aan de macht blijft?
Flink wat oppositie in de Boterstad
Het was in het landelijke uitgestrekte Diksmuide best wel pittig de laatste zes jaar. Het begon moeilijk. Na de vorige gemeenteraadsverkiezing stapten CD&V met 7 en Idee Diksmuide met 6 samen in de ring om Diksmuide te besturen. 13 zetels op 25 is krap als meerderheid en bovendien was er de complexe start door het dispuut over twee voordrachtaktes. De oppositie, met 6 zetels voor N-VA, 3 voor Vooruit, 1 voor Groen, 1 onafhankelijke en 1 voor Vlaams Belang zat niet stil in Diksmuide.
Gemeenteraadsverkiezingen in Diksmuide
Zorgen Actie of Project 8600 voor een wissel van de macht in Diksmuide?
De politieke opponenten van CD&V (nu Team 8600), trekken samen naar de kiezer. Vooruit, N-VA en Idee gaan voor actie in de Boterstad. Koen Coupillie van N-VA Diksmuide trekt de nieuwe Actie-lijst en Marc Deprez, momenteel nog eerste schepen in Diksmuide, is lijstduwer.
De samenwerking Vooruit, N-VA en Idee, waarvan die laatste nu nog deel uitmaakt van de coalitie met Lies Laridon, wil vooral breken met het verleden. Dan is er ook nog Project 8600 dat vanuit liberale hoek de handschoen opneemt voor de komende verkiezingen. Ook Groen heeft inmiddels een lijst samengesteld en Vlaams Belang hoopt vooral dat hun straffe score van de landelijke verkiezingen in juni ook bij de lokale stembusgang voelbaar is.
Klacht
Heel vroeg al dienden Vooruit, Groen en N-VA een klacht in bij de Raad van State, voor de nietigverklaring van de benoeming van burgemeester Lies Laridon. Bij de Raad voor Verkiezingsbetwistingen lagen ook de benoemingen van de schepenen en de gemeenteraadsvoorzitter onder vuur. Uiteindelijk bleken de procedures een slag in het water, maar de toon van een vernieuwde samenwerking binnen de oppositie was gezet. Het vertrouwen groeide en al meer dan een jaar zijn er nu inhoudelijke onderhandelingen met coalitiepartner Idee Diksmuide.
Heel wat gerealiseerd
Ondanks dat alles is er tijdens de legislatuur wel wat gerealiseerd. Vriend en vijand van burgemeester Lies Laridon geven dat toe.
Denk aan de werken aan een nieuw politiekantoor voor de zone Polder, die goed opschieten. Dat geldt ook voor de nieuwe tunnel die er komt onder de sporen, die voor een betere mobiliteit moet zorgen tussen de Esenweg en het centrum. Na anderhalf jaar werken ligt de Kaaskerkestraat er weer piekfijn bij en er is een vergunning voor een nieuw winkelcentrum aan de Woumenweg. Ook Diksmuide kreeg zijn Overkop-huis.
Maar toch gaat Idee Diksmuide dus niet in zee met coalitiepartner CD&V én wel met twee oppositiepartijen. Volgens de fractie is de keuze evident. CD&V zou te veel politiek achter gesloten deuren spelen. Onvoldoende communicatie met de coalitiepartner, de oppositie én de burgers, meent Idee.
Boterhalle
Er is echter ook de liberale factor in Diksmuide. Open VLD stapt namelijk apart naar de kiezer als Project 8600. De nieuwe politieke partij scheurde zich, op initiatief van raadslid Claude Vindevogel, af van meerderheidspartij Idee. Het botert niet langer en dus probeert Project 8600 het nu alleen, met een nieuwe lijst. De steun voor handelaars in Diksmuide kan volgens hen veel intenser. Ook het project van de Boterhalle, dat handenvol geld kost, wordt best nog opnieuw bekeken.
Clash
In Diksmuide wordt het dus vooral een clash tussen Team 8600 en Actie! Mocht de verkiezingsoverwinning voor één van beide te krap zijn, dan kan Project 8600 mee een bestuursrol spelen.
Lijsten en lijsttrekkers
- Actie! (N-VA, Vooruit, Idee Diksmuide) Koen Coupillie
- Team 8600 (CD&V) Lies Laridon
- Vlaams Belang Marc Riviere
- Project 8600 Claude Vindevogel
- Groen Fabienne Laridon
Benieuwd naar de situatie in een andere gemeente?
Twee weken na de gemeenteraadsverkiezingen
Wat beweegt er in jouw gemeente na de verkiezingen op 13 oktober?