De door Madrid afgezette Catalaanse President Carles Puigdemont heeft een West-Vlaamse advocaat onder de arm genomen: Paul Bekaert uit Tielt. Dat bevestigde de mensenrechtenadvocaat zelf aan persagentschap Belga.
Bekaert is maandagmiddag aangesteld door Puigdemont als zijn raadsman. Hij bevestigde ook dat hij de Catalaanse politicus gesproken heeft in zijn kantoor in Tielt.
Paul Bekaert is gespecialiseerd in mensenrechtenkwesties. Hij verdedigde eerder al de Turks-Koerdische activiste Fehriye Erdal en het Baskische echtpaar Moreno-Garcia, vermeende terroristen van de ETA die in 2001 de Belgische nationaliteit aanvraagden.
Carles Puigdemont is niet weggevlucht uit Spanje en hij is ook niet van plan om in ons land onder te duiken. Dat heeft zijn advocaat Paul Bekaert vanochtend gezegd in 'De Ochtend' op Radio 1. Hij bevestigde ook dat de afgezette Catalaanse minister-president later op de dag met een verklaring komt, maar meer details geeft hij niet.
Vermoed wordt dat Puigdemont zal proberen in ons land asiel aan te vragen, al kan zijn raadsman dat niet bevestigen. "We houden alle opties open en we onderzoeken alle pistes. We hebben tijd", klinkt het. De twee hebben wel al "een strategie besproken". De West-Vlaamse mensenrechtenadvocaat benadrukt dat asiel krijgen moeilijk wordt voor Puigdemont. "Je kunt het vragen, maar of je het ook krijgt is een andere zaak". Bekaert vroeg eerder al asiel aan voor verschillende Spaanse Basken, maar dat werd nooit toegekend, stelt hij. Volgens Puigdemont's raadsman is het nog te vroeg om te spreken van een diplomatieke rel met Spanje. "Voor het ogenblik gaat het gewoon om een EU-burger die naar Brussel komt", zegt Bekaert. "Hij heeft wellicht politieke bedoelingen door naar de hoofdstad van Europa te komen, maar het is veel te vroeg om te spreken van een diplomatieke rel. Maar dat Spanje op dat vlak erg lichtgeraakt is, daar kan ik van meespreken".