De politie in West-Vlaanderen kreunt onder de werklast door de toestroom van transmigranten.
De West-Vlaamse procureur Frank Demeester vraagt de overheid dringend om een centraal punt op te richten waar alle dossiers kunnen worden afgehandeld.
Mobiele teams
Dit jaar werden al 1.233 mensen zonder papieren opgepakt in de haven en op snelwegparkings. Het gaat om vluchtelingen die via ons land Groot-Brittannië proberen te bereiken. Nadat ze zijn opgepakt, volgt nog een lange, tijdrovende administratieve procedure. "Er moeten vingerafdrukken worden afgenomen, onze diensten moeten nagaan of die mensen geseind staan, enzovoort. Daarna is het vaak nog wachten op de Dienst Vreemdelingenzaken. Al die tijd kunnen de agenten niet ingezet worden voor andere taken", zegt Demeester.
Eerder wou gouverneur Carl Decaluwé al zo’n centrum. En tijdens de Calais-crisis was er even één Veurne. Er is ook al gedacht aan de Refuge in Brugge en de Wegpolitie en de Civiele Bescherming in Jabbeke als locatie. Maar geen enkele burgemeester wil zo’n centraal punt in zijn gemeente. Minister Jambon zegt dat zo’n centraal punt er alleen kan komen als het efficiënt is en het transport van transmigranten niet teveel tijd kost. Hij mikt voorlopig op mobiele teams en meer ondersteuning voor de lokale politie.