Vleermuizen slachtoffer van draaiende windmolens
Het agentschap Natuur en Bos vraagt dat windmolens stoppen met draaien wanneer vleermuizen uitvliegen.
Zo kunnen bedreigde vleermuizen beter beschermd worden, schrijven de kranten van Mediahuis. Veel soorten vleermuizen zijn met uitsterven bedreigd. Volgens Joris Everaert van het Instituut voor Natuur en Bos (INBO) dreigen nieuwe windmolens een zware impact te hebben op de resterende populatie. "Europees onderzoek gaat ervan uit dat een turbine in een risicogebied - in bosrijke gebieden en langs de kust - tot twintig vleermuizen kan doden op jaarbasis. Voor Vlaanderen ontbreken cijfers, maar in Duitsland gaan ze uit van 250.000 vleermuisslachtoffers per jaar", benadrukt Everaert.
Oorzaken
Over de oorzaak variëren de theorieën. "Sommigen denken dat de sonar van de dieren in de war raakt door het draaien van de wieken. Andere experts menen dat ze zelfs gelokt worden door de turbines, omdat ze die verwarren met bomen en denken dat ze daar veilig een nest kunnen maken." Energieproducenten moeten daarom bij de bouw van nieuwe windturbines niet alleen rekening houden met vogelsterfte, lawaaioverlast en de slagschaduw, maar ook met vleermuizen.
Reactie Tommelein
Vlaams minister van energie Bart Tommelein betreurt dat het Agentschap Natuur en Bos (ANB) in een nieuwe richtlijn pleit voor "een nieuwe drempel" voor het gebruik van windenergie. "Het is de hoogste tijd dat we allemaal samen onze schouders onder hernieuwbare energie zetten, en stoppen met excuses te zoeken om dat niet te doen", zo klinkt het in een reactie.