Uittredend Vlaams Parlementslid Ivan Sabbe uit Bavikhove stelt 4 milderende maatregelen voor om de rendabiliteit van de horecasector te verbeteren en de gastronomie te behouden.
Hij krijgt daarmee de steun van Horeca Vlaanderen en zes verenigingen van chef-koks. Sabbe, ook ceo van horecagroothandel ISPC, vindt het Horecaplan van staatssecretaris voor Fraudebestrijding John Crombez onvoldoende om jobverlies in de horecasector te vermijden. Hij zegt dat de sector "gegijzeld" wordt door de invoering van de geregistreerde kassa en schuift vier milderende maatregelen naar voor. Ten eerste vindt Sabbe dat studenten per jaar 100 in plaats van 50 dagen in de horecasector moeten kunnen werken. Daarnaast vraagt Sabbe een bijkomende vermindering van de loonlasten op overuren. Ten derde wil Sabbe een verlaging van de btw op voeding en niet-alcoholische dranken naar het niveau van de supermarkten en tot slot wil hij garanties dat het invoeren van de geregistreerde kassa met black box onder geen beding leidt tot het herkwalificeren van inkomsten uit het verleden.
Banenverlies
Tweesterrenchef Stéphane Buyens van Hostellerie Le Fox in De Panne en president van de "Orde der 33 meesterkoks van België", steunt volop de idee van een witte horeca. "Maar we moeten wel de kans krijgen om te blijven verder werken", zegt Buyens, die in de gastronomie vreest voor de gevolgen van de koppeling van black box aan tijdsregistratie. "Het grote probleem van het systeem zit hem in het feit dat er in de gastronomie met passie gewerkt wordt, waarbij niet op uren gekeken wordt. Als overuren bijna onbetaalbaar worden voor werkgevers en werknemers en niets aan overhouden, dan vrees ik dat de gastronomie de zwaarste klappen krijgt." Hij vreest dat er 80.000 jobs in de horeca zullen verdwijnen en wijst ook op de gevolgen voor toeleveranciers.