Nieuws

Demon­stra­tie olie­slaan in Oostmolen

Je moet ingelogd zijn om gratis livestreams en video’s te kunnen bekijken.

Zondag was het Molendag en dan kon je onder meer de Oostmolen in Gistel bezoeken. De molenaar gaf er een demonstratie olieslaan. Een oud stukje ambacht waarbij ze uit lijnzaad olie persen.

De Gistelse Oostmolen is één van die zeldzame exemplaren die als graan- én oliemolen kan dienst doen. Naast een volledige olieslaginstallatie en een stevige wind moet je ook de kennis hebben van het ambacht om uit lijnzaad olie te slaan.  Voor molenaar Benoit Delaere heeft zo’n olieslagerij geen geheimen. “De eerste stap is lijnzaad onder de stenen brengen. Dat wordt geplet door zware stenen van 3.000 kg elk. Het lijnzaad wordt geplet tot een vetachtige substantie. De tweede stap is verwarmen en de laatste stap is het uitslaan van de olie.”

Een dagje werken levert in het beste geval zo’n tien liter lijnzaad olie op. Een proces dat dus toch wel wat tijd vraagt.

Lees ook 

 

Bernard Vanneuville

bernard.vanneuville@focus-wtv.be

Bernard Vanneuville